Parę dni temu na łamach Photography Art ukazał  się wywiad z Piotrem Królem w wersji angielskiej.
Dzisiaj prezentujemy wersję polską tego wywiadu.

 

Wywiad z Polskim fotografem Piotrem Królem

 

Opisałbyś siebie jako profesjonalista, czy amator?

 PK. Na początek chciałbym wszystkim powiedzieć witajcie i dziękuję
Zdecydowanie jestem amatorem-hobbystą. Nigdy nie myślałem o sobie jako profesjonalista.
 verdant land

Jak długo fotografujesz?

PK. Zabawę z fotografią zacząłem w latach ‘80/’90 kupując swoją pierwszą lustrzankę analogową. W 2007r kupiłem swoją pierwszą cyfrową lustrzankę i tak naprawdę od tego czasu zacząłem na poważnie traktować fotografię, jako sztukę.
 

Bloody sunset

Q. Możesz wymienić trzech fotografów, którzy wywarli na Ciebie wpływ w fotografii i dlaczego?

 PK. Nie mam i chyba nigdy nie miałem konkretnych wzorców (nazwisk). Mogę wymienić ich naprawdę dużo ale chyba na znalezienie własnego stylu miał wpływ zbiór ogromnej ilości przeglądanych w sieci fotografii, fotografii którą się zapamiętało bardziej niż jej autora :)
 

misting fields

Czy był taki czas gdzie rzeczy, które robiłeś z dużym wysiłkiem dzisiaj robisz bez problemów, a jeśli tak to, co motywuje Cię do nauki?

 PK.  Każdego roku robię sobie taki mały rachunek sumienia. Czego dokonałem a co trzeba poprawić. Na tej podstawie ustalam sobie plan na przyszłość.
Nigdy nie będę tak dobry, aby nie muc być lepszym …
 

boats

Jakie są najważniejsze elementy podczas komponowania kadru?

 PK. Uwielbiam drzewa. Motyw z drzewami przewija się u mnie bardzo często. Staram się zawsze komponując kadr znaleźć mocny punkt (np. drzewo). Pozostaje tylko albo aż trafić, aby tło (np. niebo) zrobiło resztę :)
 

loner

Jak zdecydować, które ustawienia będą najlepsze przy planowaniu ekspozycji? Czy ustawiasz możliwie najniższe ISO a potem odpowiednio dopasowujesz czas ekspozycji/przysłonę?

PK. Zawsze staram się fotografować, na natywnym ISO i przysłonie najlepszej dla danego obiektywu, (czyli na takiej, na jakiej uzyskam najlepsze parametry np. rozdzielczość obrazu). W większości przypadków używam statywu, więc nie przejmuję się czasem ekspozycji. Dla zwiększenia zakresu tonalnego bardzo często stosuje NDR, HDR lub DRI
 

summer time

Winter in summer

Zauważyłem, że masz wiele wspaniałych fotografii w podczerwieni na swojej Facebook’owej stronie. Jakich filtrów używasz do tego typu fotografii?

PK. Teraz używam przerobionego aparatu Nikon D80. Zamieniłem w nim filtr AA na filtr IR (695nm). Przed konwersją użyłem nakręcanego filtra Hoya IR 720nm.
 

IRenkowo

Jak ustawić parametry ekspozycji w fotografii w podczerwieni? Czy najpierw trzeba ustawić parametry, a potem dodać filtr czy może ustawiać z filtrem już na miejscu?

PK. Zaczynałem zabawę z IR z filtrem na obiektywie i wtedy najpierw trzeba było ustawić balans bieli z nakręconym filtrem potem skomponować kadr, ustawić ostrość, potem nakręcić filtr i wykonać zdjęcie, którego długość ekspozycji była z reguły ok. 15-30sek. Po prze-konwertowaniu mojego D80 na aparat do IR wszystkie problemy zniknęły i teraz posługuje się nim jak normalnym aparatem tylko, że zdjęcia z niego wychodzą w podczerwieni.
 

Picnic

Co tworzy ujmującą fotografię, jeśli chodzi o kompozycję?

PK. Chyba nie ma reguły po prostu trzeba się najpierw znaleźć w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie a następnie nie stracić ujęciaSmile
 

searoad

Ile jest planowania w Twojej pracy? Czy po prostu wychodzisz ze sprzętem i patrzysz, co można dzisiaj znaleźć, czy też wykonujesz najpierw zwiad w terenie, aby później wrócić z gotowym pomysłem na zdjęcie?

 PK. I tak i tak. Dalekie wyjazdy staram się planować, aby jak najlepiej wykorzystać czas, nie tracąc go na szukanie miejsc czy kadru. Ale też bardzo często zabieram aparat i włóczę się po okolicach licząc, że trafię na coś interesującego
 

in the morning mists

Z jakiego sprzętu korzystasz (aparat, obiektywy itd.)?

 PK. Od samego początku mojej pracy z fotografią cyfrową używam Nikon’a. Pierwszy był D80 potem D300. Stary D80 teraz po przeróbce na IR ma nowe życie . Do tych aparatów dopinam obiektywy o zakresie od 8mm do 500mm z fimr Nikkor, Sigma, Samyang. Wszystko to stawiam na statywie manfrotto z głowicą kulową. Oraz masą innych akcesoriów jak filtry lampy itd. 
 

by evening

Jak dużo jest procesu obróbki w Twoich fotografiach?

PK. Są fotografię, które wymagają bardzo dużego wysiłku, aby uzyskać zamierzony efekt i wtedy można śmiało powiedzieć, że jest to nawet 75% obróbki.  Ale są takie, że wystarcza tylko wywołanie RAW’a i delikatna korekta w programie graficznym.
 

2012-Lonesome

Lubisz obrabiać zdjęcia i co Ci się podoba w tym najbardziej?

PK. Uwielbiam obróbkę. Bardzo mi się to podoba jak widzę jak ze zwykłego zdjęcia powstaje coś wyjątkowego. Praca nad plikiem RAW to jest chyba to co lubię najbardziej. To przypomina mi bardzo dawne siedzenie w ciemni i wywoływanie negatywów :)
 

2011-Lonely

Czy masz swoje ulubione miejsce gdzie fotografujesz?

 PKBardzo lubię czeskie Morawy, z których to mam najlepsze zdjęcia. Nie dysponuje zbyt dużą ilością wolnego czasu, aby móc podróżować.  Z tego względu ograniczam swoje zdjęcia głównie do miejsca i okolic zamieszkania, czyli Dolnego Śląska, z którego mam najwięcej zdjęć.
 

chapel

Jeśli mógłbyś odwiedzić dowolne miejsce na świecie gdzie jeszcze nie byłeś i tam fotografować, gdzie by to było?

 PK. Myślę, że po prostu chciałbym mieć więcej czasu, aby podróżować.  Każde miejsce jest warte odwiedzenia. Nie jest problem sfotografować coś co samo w sobie już jest piękne, satysfakcja jest tym większa im trudniej jest uchwycić coś niepowtarzalnego ze zwykłego miejsca.
 

in the fog

Jakie trzy wskazówki dałbyś osobie zaczynającej zabawę z fotografią?

PK:

1 – to nie aparat robi zdjęcia, on jest tylko narzędziem.
2 – nic na siłę, nie da się dziś zrobi się jutro.
3 – fotografować, podpatrywać, nie poddawać się, mieć zabawę.
 
Najważniejsze to jest mieć pasję.
Można brać przykład z innych (też tak robiłem) ale nigdy nie można zapomnieć dodać czegoś swojego, co odróżni od innych, fotografować głównie dla siebie.
Dla fotografa krajobrazu droga do doskonałości to długa droga w poszukiwaniu światła, co jest istotą krajobrazu.
Jeśli ma się już swój ulubiony temat/miejsce, dobrze jest do niego wracać, pielęgnować a na pewno przyniesie to pożądane efekty.
Warto także oglądać fotografie najlepszych artystów.
 

IRenkowo

Czego możemy spodziewać się od Ciebie w przyszłości? Jakie są twoje nadzieje i marzenia w fotografii?

PK. Czas pokaże … ale postaram się jeszcze czymś wszystkich zaskoczyć.

 

Dzięki Piotr za poświęcenie czasu, aby podzielić się z nami swoimi poglądami o fotografii krajobrazowej. Jak można być sprytnym aby tworzyć własne zdjęcia w podczerwieni przerabiając swój stary D80.
Piotr fotografuje głównie w najbliższej okolicy w miejscach w których żyje, a to pokazuje, że nie trzeba daleko podróżować aby fotografować. Piękno jest wokół nas, wystarczy tylko otworzyć oczy i umysł, aby je dostrzec.

 

Wywiad przeprowadził Martin Lee

Wersja oryginalna wywiadu:
http://photographyart.co/interview-with-polish-photographer-piotr-krol/

Autor: Baxteria

Udostępnij ten post przez

Wprowadź komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *